x

Kontrplak nedir?

Kontrplak, belirli uzunluk ve çaplardaki kaliteli ağaçların gövde kısımlarının tornada soyulması ile elde edilmiş 1,2mm-1,5mm-1,7mm-2,1mm vb. kalınlıklarındaki papellerin kurutmalarda belirli seviyede nem kalacak kadar kurutulduktan sonra papellerin birbirine dik olmak üzere (suyuna sokrasına) 3,5,7 ve daha çok tek sayıda papelin WBP suya dayanıklı tutkal ve üre tutkal ile tutkallanarak yüksek basınç altında preslenmek sureti ile elde edilen malzemedir.

Genellikle üç çeşit tutkal kullanılır; bunlar üre formaldehit, melamin formaldehit ve fenol formaldehit tutkallarıdır. Üre formaldehit tutkalı kullanılan kontrplaklar genel amaçlı kontrplaklar olup kapalı yerde kullanımlar için uygundur.

Fenol formaldehit tutkalı WBP kullanıldığında ise dış hava koşullarına uygun su kontrplakları elde edilir. Üre formaldehit tutkalına belirli oranda melamin formaldehit tutkalı katılarak da kapalı yerde rutubetli ortama dayanıklı kontrplak elde edilir.

En az 9 veya 11 katman olmalıdır, katman sayısı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar güçlü olur. CNC kesimlerinde katman sayısı fazla ise malzeme boşluğu da az olacağından kat atma ve açma problemi yaşanmaz. Kontrplak katmanlarında kullanılan iç malzeme sertliği ve yoğunluğu aynı ağaç türünden olmalıdır, değişik türde ağaç ürünleri kullanılırsa kontrplak da çarpılma ve dönme problemleri yaşanabilir  malzeme kalitesini ve mukavemetini düşürür.

  • Kayın kontrplak, kavak kontrplak ve çam kontrplak üretimi tüm safhalarıyla tesisimizde yapılmaktadır.
  • Siparişe göre farklı ölçülerde üretim yapılabilmektedir.
  • Ürün yüzeyleri talep doğrultusunda zımparalı ve ya zımparasız olabilir.
Ağaçlar Tutkal Cinsi Kalınlık Ebat
Kayın Üre Formaldehit
Fenol Formaldehit
4 mm – 5 mm – 6 mm – 8 mm – 1700 x 2200 mm
Kavak 10mm – 12mm – 15mm – 18mm –
Çam 20 mm – 25 mm – 30 mm